0416 2148488 | info@gapgazetecilerbirligi.com

Azerbaycan Bakü milletvekili Ganire Pasheyeva ‘Sanatçıları Projeye Destek Çıkmaya Davet Ediyorum’

Azerbaycan Bakü milletvekili Ganire Pasheyeva GAP bölgesinde sinemaya duyarlı sanatçıları Hazar kısa filim yarışmasına katılmaya davet etti.

Azerbaycan Bakü milletvekili Ganire Pasheyeva  GAP bölgesinde sinemaya duyarlı sanatçıları Hazar kısa filim yarışmasına katılmaya davet etti.

GAP Gazeteciler Birliği genel Başkanı Zeynel Abidin Kıymaz ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelen Pasheyeva dünyada zülüm gören vatanlarından kovulan ezilen milletlerden biride Karabağ Türkleridir diyerek devam eden bu drama dünya kamuoyunun dikkatlerini çekmek için hazırlanan yarışmaya destek olduğunu ifade ederek proje hakkında şunları söyledi ‘… Hazar ülkelerini mercek altına alan, bölgede yaşanan gelişmeleri yeni ve farklı bakış açılarıyla okuyucuyla buluşturan Türkiye’nin ilk ve tek dergisi Hazar World, sinema sanatına gönül veren herkesi Hazar Kısa Film Yarışması’na bekliyor.

Akademik çalışmaların yanı sıra medyada da etkinliğini sağlamlaştıran Hazar Strateji Enstitüsü’nün basılı yayınlarından Hazar World dergisinin organize ettiği “Hazar Kısa Film Yarışması 2014” başlıyor. Yeni fikirleri desteklemeyi ve kısa film kültürüne katkı sağlamayı amaçlayan Hazar World, Hazar bölgesinin kanayan yarası Dağlık Karabağ sorununu gündeme taşıyor. “Ermenistan İşgali Altındaki Dağlık Karabağ” temalı kısa film yarışması, kısa film yapımcılarını ve yönetmenlerini desteklemek, kamuoyunu doğru bilgilendirmek ve farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Savaş yılları, savaşta şehit düşenler, gaziler, savaş sonrası göçe zorlanan kadın, çocuk ve yaşlılar; göçmenlerin sorunları, yaşamları ve adaptasyon süreçlerinin ele alınacağı yarışma kapsamında 23 bin TL ödül dağıtılacak. Kurmaca, Belgesel, Animasyon, Canlandırma ve Deneysel türlerinin kabul edileceği yarışmada birinciye 10 bin TL, ikinciye 7 bin TL, üçüncüye 5 bin TL, jüri özel ödülüne hak kazanan filme ise 1,000 TL ve Apple iPad Mini 16GB Wi-Fi Tablet verilecek.

Ön seçici kurulun değerlendirmeler sonucu belirleyeceği 10 film finalde yarışacak. Kısa film başvuruları, “en az 5, en çok 20 dakika süreli” olmak üzere alınacak. Başvuru süresi 31 Ocak 2015 tarihinde sona erecek. İletişim: Rufat Aghayev | 0530 555 50 16 | rufat.aghayev@hazar.org adresine başvurabilirler’ dedi.

Projeye ilgi duyduklarını söyleyen GAP Gazeteciler Birliği genel Başkanı Zeynel Abidin Kıymaz’da Bakü’de Karabağ Türklerinin dramını yakından gözlemleyen biri olarak projenin ne anlam içerdiğini biliyorum, bölgemizde Gaziantep, Mardin, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Malatya Şanlıurfa gibi önemli merkezlerde senarist ve yapımcılara çalışmalar hakkında bilgiler ulaştırmaya çalışacağız, Ganire hanımın duyarlı davranışını destekliyoruz dedi.